Blog

Kawa Popularna / Sztuka Popularna  / Sztuka Popularna – wprowadzenie

Sztuka Popularna – wprowadzenie

Dziś jest dla mnie szczególny dzień. Podwójnie, a nawet potrójnie szczególny.  

Po pierwsze obchodzimy „Światowy Dzień Sztuki” ustanowiony w 2011 r.

Po drugie data 15 kwietnia jest związana z dniem urodzin największego człowieka renesansu, Leonarda Da Vinci.

Po trzecie zaczynam swoją przygodę z Wami na niniejszym blogu „Sztuka Popularna”, gdyż tak zatytułowałam moje cykle o sztuce. 

Pisząc o kulturze popularnej, jako zupełnie odmiennej od kultury skupiającej arcydzieła sztuki światowej, pragnę  pokazać Wam, że twierdzenie jakoby sztuka popularna miała mieć odbiorców tworzących niedouczoną, niedoinformowaną i mało wrażliwą estetycznie masę, w którą wsiąka wszystko co kolorowe, pstrokate i banalne nie pokrywa się w całości z rzeczywistym stanem sztuki popularnej. 

Dla mnie pop-art stanowi znakomity przykład sztuki codziennej, która mimo swych konotacji z popkulturą nie utraciła miana „sztuki”. Bo któż z nas nie zna puszki z zupą Campbell Andy’iego Warhola? 

Sztuce popularnej zarzuca się dążenie do komercji, podczas gdy ta nie jest już jedynie zjawiskiem odnoszącym się do masowych wytworów, gdyż często towarzyszy ona znanym, cenionym przez intelektualne elity twórcom. Przykładem takiego twórcy może być Jeff Koons, który bez wątpienia odniósł sukces na wielką skalę, jego dzieła znane i lubiane są przez szeroką publiczność i wystawiane w muzeach.

Od tego tygodnia będę wprowadzać Was w świat sztuki: mój świat sztuki. 

Pragnę pokazać Wam, że nie trzeba otaczać się rzeczami z cyklu „nie wiedziałam gdzie kupić coś innego”, że można mieć fajne, niebanalne gadżety i ubrania oraz wprowadzić Was w świat sztuki trochę głębiej. Przedstawię Wam artystów, których miałam szczęście poznać, pokażę jak można podnieść wartość kupionego dzieła nie tylko rynkowo, będzie o przestępstwach i fałszerstwach, o rynku i o targach sztuki, o muzeach, o galeriach, o kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych, o strukturze rynku i o tym czy sztuką się handluje.

Obiecuję również, że nie będę używać górnolotnych pojęć, mądrzyć się czy wmawiać Wam, że dąb szypułkowy, zdjęcie USG czy grzyb na ścianie to dzieło sztuki! 😉

Bo czymże jest sztuka? 

Lubię definicję W.Tatarkiewicza z „Dziejów sześciu pojęć”:

„Sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć – jeśli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać, bądź wzruszać, bądź wstrząsać”

W tym dosyć szczególnym okresie z okazji Światowego Dnia Sztuki  polecam Wam artystyczny ocean na platformie Google Arts & Culture:

https://artsandculture.google.com

Znajdziecie tam ponad 2000 czołowych muzeów i archiwów. Są widoki z 5 najpiękniejszych paryskich dachów, w tym z Wieży Eiffla! Możecie wejść na sceny najpiękniejszych teatrów czy oper na świecie. Jest Tate Britain, Muzeum Sztuki Współczesnej w Buenos Aires, jedyna zachowana opera w Indiach: Royal Opera House Bombaj, Nakamura Keith Haring Collection Japan, Centrum Kultury i Sztuki Bangkok czy Tel Aviv Museum of Art. Możecie zobaczyć ponad 100 wystaw i tysiące dzieł sztuki czy artefaktów.

Sztuka dziś jest fizycznie zamknięta w muzeach i galeriach, a dzisiejsze święto musi obejść się bez wystaw, pokazów czy spotkań z artystami.  Sztuka stanowi podwaliny kulturowej cywilizacji, więc szczególnie dziś zachęcam Was do kontemplacji nad nią. 

„Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”…

Wszystkim artystom składam dziś najszczersze pokłony! 💐🍾

O autorce słów kilka:

Małgorzata Kowalska od lat łączy sztukę z biznesem. Jest absolwentką „Zarządzania w świecie sztuki” w Instytucie Sztuki Sotheby’s w Londynie, należącego do jednego z najstarszych domów aukcyjnych na świecie, Sotheby’s EST. 1774.

Ponad 15 lat przepracowała w korporacji, a od niemal 12 lat działa jako niezależny doradca w zakresie sztuki współczesnej, kurator wystaw oraz organizator happeningów artystycznych, czy spotkań w pracowniach artystów. Współpracuje z artystami, galeriami, domami aukcyjnymi, muzeami i kolekcjonerami w Polsce i w Europie.

Na swoim koncie ma współpracę m. in. z Warsaw Gallery Weekend, Vogue Polska, Targami Sztuki w Warszawie, czy artystami takimi jak: Edward Dwurnik, Majka Kiesner, Katarzyna Stanny,  Prot Jarnuszkiewicz, Xawery Wolski, Jerzy Antkowiak, Katarzyna Kozyra, Tomasz Sętowski, Tadeusz Rolke, Paweł Althamer, ale również finalistami konkursów dla młodych artystów, takich jak Podróż Artystyczna Hestii czy Spojrzenia organizowane przez Zachętę i Deutsche Bank.

Jest aktywnym członkiem Rady Programowej Fundacji Galeria Przechodnia oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Przyjaciół Muzeum Narodowego i Fundacji Katarzyny Kozyry w Warszawie.

Mówi biegle w trzech językach, a gdyby doliczyć do tego jeszcze język sztuki i język biznesu to w pięciu! 😉 Ceni sobie etykę pracy, samoświadomość, empatię i kręgosłup moralny. 

Malgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska od lat łączy sztukę z biznesem. Jest absolwentką „Zarządzania w świecie sztuki” w Instytucie Sztuki Sotheby’s w Londynie, należącego do jednego z najstarszych domów aukcyjnych na świecie, Sotheby’s EST. 1774. Ponad 15 lat przepracowała w korporacji, a od niemal 12 lat działa jako niezależny doradca w zakresie sztuki współczesnej, kurator wystaw oraz organizator happeningów artystycznych, czy spotkań w pracowniach artystów. Współpracuje z artystami, galeriami, domami aukcyjnymi, muzeami i kolekcjonerami w Polsce i w Europie. Na swoim koncie ma współpracę m. in. z Warsaw Gallery Weekend, Vogue Polska, Targami Sztuki w Warszawie, czy artystami takimi jak: Edward Dwurnik, Majka Kiesner, Katarzyna Stanny, Prot Jarnuszkiewicz, Xawery Wolski, Jerzy Antkowiak, Katarzyna Kozyra, Tomasz Sętowski, Tadeusz Rolke, Paweł Althamer, ale również finalistami konkursów dla młodych artystów, takich jak Podróż Artystyczna Hestii czy Spojrzenia organizowane przez Zachętę i Deutsche Bank. Jest aktywnym członkiem Rady Programowej Fundacji Galeria Przechodnia oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Przyjaciół Muzeum Narodowego i Fundacji Katarzyny Kozyry w Warszawie. Mówi biegle w trzech językach, a gdyby doliczyć do tego jeszcze język sztuki i język biznesu to w pięciu! 😉 Ceni sobie etykę pracy, samoświadomość, empatię i kręgosłup moralny.