
Podglądacz – Helmut Newton
„Jestem profesjonalnym podglądaczem”, «Ich bin ein professioneller Voyeur», powiedział o sobie w jednym z wywiadów jeden z największych prowokatorów fotografii mody!
Fotograf Helmut Newton (urodzony jako Neustädter) zrewolucjonizował spojrzenie na nagie ciało kobiety. Twierdził, iż interesowała go tylko powierzchowność… Kochał pieniądze, mawiał o sobie, iż jest człowiekiem z aparatem do wynajęcia.
Tematy tabu dla Newtona nie istniały, był bezczelny, nieustraszony, nowatorski, nie dawał się zaszufladkować.
Zdjęcia dużych formatów, swój typ modelek “wyposażonych” w charakterystyczne i zawsze przez niego wyeksponowane kobiece walory czyli długie nogi i duże biusty, odbierane często jako obsesyjne i seksualnie agresywne, dramatyczno-sceniczne światło i niekonwencjonalne pozy modelek. Oto marka Newton.




Kilka słów na temat życiorysu
Urodzony w 1920, Helmut jako 12-latek fotografuje już Berlińskie metro. Syn zamożnego Żyda produkującego guziki i Amerykanki ukończył niemieckie gimnazjum i amerykańską szkołę w Berlinie. Kiedy miał 13lat i Hitler doszedł do władzy, praktycznie z dnia na dzień został otoczony estetyką nazistów. Interesowało go pływanie, dziewczyny i fotografia.
1938 ucieka z Berlina. Był 18-letnim Żydem. Lata wojny czyli lata 40-te spędza w Australii. Otwiera studio fotograficzne w Melbourne i w 1946 przyjmuje australijskie obywatelstwo. Poślubia tam aktorkę June Brown, z którą był do śmierci. To ona wprowadziła go do świata mody. Sama June w latach 70-tych fotografuje pod pseudonimem Alice Springs.
Newton na początku lat 60-tych przeprowadza się do Paryża, który wyzwala w nim prawdziwego skandalistę fotografii.

Modelka to Vibeke Knudsen.
Ulica na której wykonano zdjęcie to ulica, na której mieszkał Newton w Paryżu, Rue Aubriot.
© Helmut Newton Estate Yves Saint Laurent, Vogue France, Rue Aubriot, Paris 1975
Artysta współpracuje z francuskim „Vogue” stając się przez następnych 25 lat jednym z najbardziej znaczących fotografów mody. Zagraniczne czasopisma typu Queen, Elle, Marie Claire, Linea Italiana czy Playboy wprost zabiegają o niego!
📢 Newton w latach 70-tych był najbardziej pożądanym, popularnym i najdroższym fotografem mody, reklamy, portretu i aktu na świecie. Niemal każda sesja dzięki nowemu spojrzeniu i zaskakującym pomysłom była wówczas fotograficznym skandalem.
🔔 Czy wiecie, że Newton był daltonistą? Dlatego też wykonywał czarno-białe zdjęcia.
W 1976 wydaje album „White Women” czyli Białe kobiety, który od razu po opublikowaniu dostaje nagrodę Kodaka za najlepszy album fotograficzny.
Rok 2000 zapisuje się w historii aukcji charytatywnej z 620 tys ówczesnych marek niemieckich dzięki Newtonowi. Jego ilustrowana książka SUMO wywołała sensację, gdy egzemplarz numer jeden – ręcznie podpisany przez ponad 100 znanych osób przedstawionych w książce pobił rekord najdroższej książki XX wieku.
🔔 Album ”Sumo” przełamał wszelkie dotychczasowe wyobrażenia o sposobie wydawania albumu fotograficznego. To jedna z najcięższych i największych publikacji, jakie kiedykolwiek trafiły na rynek sprzedaży. Pierwsze wydanie ważyło ponad 35 kg, zawierało ponad 400 fotografii i ukazało się w limitowanej serii 10 tys. egzemplarzy. Była to ‼️ najdroższa publikacja XX wieku.

Po wędrówkach po świecie w wieku 60 lat powraca do swego miasta – Berlina, by użyć swojej sławy w celu zrealizowania swoich fantazji.
Jest lustrem społeczeństwa. Społeczeństwo jest seksistowskie. Na jego zdjęciach kobiety prezentowały się jako silne, pewne siebie i wręcz wyniosłe.
Ostatnie lata swojego życia spędził między Monte Carlo i Los Angeles. Zginął w 2004 r. w wypadku samochodowym w Hollywood w Kalifornii, uderzając w ścianę hotelu Chateau Marmont, w którym gościł podczas każdego pobytu. Miał 83 lata.
Urnę ze zwłokami artysty pochowano na cmentarzu Friedhof Schöneberg III w dzielnicy Friedenau w pobliżu miejsca spoczynku Marleny Dietrich.
Fundacja Helmuta Newtona powołana w 2003 przez samego Newtona i jego żonę, prowadzona jest w Muzeum Fotografii od 2004 r. i mieści się w 3-piętrowym bydynku dawnego kasyna wojskowego, tuż przy Dworcu Zoo.
Muzeum fotografii w Berlinie
Artysta na krótko przed śmiercią podarował swoje zdjęcia wraz z negatywami władzom Berlina. Liczący blisko 1000 zdjęć zbiór stał się podstawą muzeum fotografii.


Zarówno Fundacja jak i Muzeum popularyzują dorobek artysty i jego żony June Newton.
W tej chwili możecie oglądać w muzeum Wystawę Stałą składającą się z pamiątek, artefaktów, dokumentów, sygnowanych plakatów, czy strojów Helmuta Newtona.









Oraz wystawę czasową Body Performance trwającą od 30.11.2019 do 20.09.2020.









W muzeum Fotografii na ostatnim piętrze znajduje się ogromna wystawa „Wolfgang Schulz i Scena fotograficzna w 1980”.








🔔 W Berlinie istnieje również bar ze ścianą, na której można zobaczyć zdjecia fotografa i niebywałym wręcz wyborem trunków o nazwie „Newton Bar”, który znajduje się tuż obok Gendarmenmarkt (czyli pięknego XVIII w. placu publicznego z imponującą zabudową oraz najpiękniejszym dorocznym jarmarkiem bożonarodzeniowym).
🔔 Kolejną ciekawostką jest, że Szymon Brodziak, którego bardzo cenię i obserwuję od kilku lat był i jest pierwszym Polakiem i jednocześnie najmłodszym artystą w historii czasowych wystaw, spośród zaproszonych do współpracy przez Fundację Helmuta Newtona.

Wszystkie zdjęcia z wystaw są mojego autorstwa.