Blog

Kawa Popularna / Sztuka Popularna  / Podglądacz – Helmut Newton

Podglądacz – Helmut Newton

„Jestem profesjonalnym podglądaczem”, «Ich bin ein professioneller Voyeur», powiedział o sobie w jednym z wywiadów jeden z największych prowokatorów fotografii mody!

Fotograf Helmut Newton (urodzony jako Neustädter) zrewolucjonizował spojrzenie na nagie ciało kobiety. Twierdził, iż interesowała go tylko powierzchowność… Kochał pieniądze, mawiał o sobie, iż jest człowiekiem z aparatem do wynajęcia.

Tematy tabu dla Newtona nie istniały, był bezczelny, nieustraszony, nowatorski, nie dawał się zaszufladkować.

Zdjęcia dużych formatów, swój typ modelek “wyposażonych” w charakterystyczne i zawsze przez niego wyeksponowane kobiece walory czyli długie nogi i duże biusty, odbierane często jako obsesyjne i seksualnie agresywne, dramatyczno-sceniczne światło i niekonwencjonalne pozy modelek. Oto marka Newton.

Kilka słów na temat życiorysu

Urodzony w 1920, Helmut jako 12-latek fotografuje już Berlińskie metro. Syn zamożnego Żyda produkującego guziki i Amerykanki ukończył niemieckie gimnazjum i amerykańską szkołę w Berlinie. Kiedy miał 13lat i Hitler doszedł do władzy, praktycznie z dnia na dzień został otoczony estetyką nazistów. Interesowało go pływanie, dziewczyny i fotografia.

1938 ucieka z Berlina. Był 18-letnim Żydem. Lata wojny czyli lata 40-te spędza w Australii. Otwiera studio fotograficzne w Melbourne i w 1946 przyjmuje australijskie obywatelstwo. Poślubia  tam aktorkę June Brown, z którą był do śmierci. To ona wprowadziła go do świata mody. Sama June w latach 70-tych fotografuje pod pseudonimem Alice Springs.

Newton na początku lat 60-tych przeprowadza się do Paryża, który wyzwala w nim prawdziwego skandalistę fotografii. 

fot. Helmut Newton
Modelka to Vibeke Knudsen.
Ulica na której wykonano zdjęcie to ulica, na której mieszkał Newton w Paryżu, Rue Aubriot. 
© Helmut Newton Estate Yves Saint Laurent, Vogue France, Rue Aubriot, Paris 1975

Artysta współpracuje z francuskim  „Vogue” stając się przez następnych 25 lat jednym z najbardziej znaczących fotografów mody. Zagraniczne czasopisma typu Queen, Elle, Marie Claire, Linea Italiana czy Playboy wprost zabiegają o niego!

📢 Newton w latach 70-tych był najbardziej pożądanym, popularnym i najdroższym fotografem mody, reklamy, portretu i aktu na świecie. Niemal każda sesja dzięki nowemu spojrzeniu i zaskakującym pomysłom  była wówczas fotograficznym skandalem.

🔔 Czy wiecie, że Newton był daltonistą? Dlatego też wykonywał czarno-białe zdjęcia.

W 1976 wydaje album „White Women” czyli Białe kobiety, który od razu po opublikowaniu dostaje nagrodę Kodaka za najlepszy album fotograficzny. 

Rok 2000 zapisuje się w historii aukcji charytatywnej z 620 tys ówczesnych marek niemieckich dzięki Newtonowi. Jego ilustrowana książka SUMO wywołała sensację, gdy egzemplarz numer jeden – ręcznie podpisany przez ponad 100 znanych osób przedstawionych w książce pobił rekord najdroższej książki XX wieku.

🔔 Album ”Sumo” przełamał wszelkie dotychczasowe wyobrażenia o sposobie wydawania albumu fotograficznego. To jedna z najcięższych i największych publikacji, jakie kiedykolwiek trafiły na rynek sprzedaży. Pierwsze wydanie ważyło ponad 35 kg, zawierało ponad 400 fotografii i ukazało się w limitowanej serii 10 tys. egzemplarzy. Była to ‼️ najdroższa publikacja XX wieku.

Po wędrówkach po świecie w wieku 60 lat powraca do swego miasta – Berlina, by użyć swojej sławy w celu zrealizowania swoich fantazji.

Jest lustrem społeczeństwa. Społeczeństwo jest seksistowskie. Na jego zdjęciach kobiety prezentowały się jako silne, pewne siebie i wręcz wyniosłe.

Ostatnie lata swojego życia spędził między Monte Carlo i Los Angeles. Zginął w 2004 r. w wypadku samochodowym w Hollywood w Kalifornii, uderzając w ścianę hotelu Chateau Marmont, w którym gościł podczas każdego pobytu. Miał 83 lata. 

Urnę ze zwłokami artysty pochowano  na cmentarzu Friedhof Schöneberg III w dzielnicy Friedenau w pobliżu miejsca spoczynku Marleny Dietrich.

Fundacja Helmuta Newtona powołana w 2003 przez samego Newtona i jego żonę, prowadzona jest w Muzeum Fotografii od 2004 r. i mieści się w 3-piętrowym bydynku dawnego kasyna wojskowego, tuż przy Dworcu Zoo.

Muzeum fotografii w Berlinie

Artysta na krótko przed śmiercią podarował swoje zdjęcia wraz z negatywami władzom Berlina. Liczący blisko 1000 zdjęć zbiór stał się podstawą muzeum fotografii.

Zarówno Fundacja jak i Muzeum popularyzują dorobek artysty i jego żony June Newton.

W tej chwili możecie oglądać w muzeum Wystawę Stałą składającą się z pamiątek, artefaktów, dokumentów, sygnowanych plakatów, czy strojów Helmuta Newtona.

Oraz wystawę czasową Body Performance trwającą od 30.11.2019 do 20.09.2020.

W muzeum Fotografii na ostatnim piętrze znajduje się ogromna wystawa „Wolfgang Schulz i Scena fotograficzna w 1980”.

🔔 W Berlinie istnieje również bar ze ścianą, na której można zobaczyć zdjecia fotografa i niebywałym wręcz wyborem trunków o nazwie „Newton Bar”, który znajduje się tuż obok Gendarmenmarkt (czyli pięknego XVIII w. placu publicznego z imponującą zabudową oraz najpiękniejszym dorocznym jarmarkiem bożonarodzeniowym).

🔔 Kolejną ciekawostką jest, że Szymon Brodziak, którego bardzo cenię i obserwuję od kilku lat był i jest pierwszym Polakiem i jednocześnie najmłodszym artystą w historii czasowych wystaw, spośród zaproszonych do współpracy przez Fundację Helmuta Newtona.

Wszystkie zdjęcia z wystaw są mojego autorstwa.

Malgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska od lat łączy sztukę z biznesem. Jest absolwentką „Zarządzania w świecie sztuki” w Instytucie Sztuki Sotheby’s w Londynie, należącego do jednego z najstarszych domów aukcyjnych na świecie, Sotheby’s EST. 1774. Ponad 15 lat przepracowała w korporacji, a od niemal 12 lat działa jako niezależny doradca w zakresie sztuki współczesnej, kurator wystaw oraz organizator happeningów artystycznych, czy spotkań w pracowniach artystów. Współpracuje z artystami, galeriami, domami aukcyjnymi, muzeami i kolekcjonerami w Polsce i w Europie. Na swoim koncie ma współpracę m. in. z Warsaw Gallery Weekend, Vogue Polska, Targami Sztuki w Warszawie, czy artystami takimi jak: Edward Dwurnik, Majka Kiesner, Katarzyna Stanny, Prot Jarnuszkiewicz, Xawery Wolski, Jerzy Antkowiak, Katarzyna Kozyra, Tomasz Sętowski, Tadeusz Rolke, Paweł Althamer, ale również finalistami konkursów dla młodych artystów, takich jak Podróż Artystyczna Hestii czy Spojrzenia organizowane przez Zachętę i Deutsche Bank. Jest aktywnym członkiem Rady Programowej Fundacji Galeria Przechodnia oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Przyjaciół Muzeum Narodowego i Fundacji Katarzyny Kozyry w Warszawie. Mówi biegle w trzech językach, a gdyby doliczyć do tego jeszcze język sztuki i język biznesu to w pięciu! 😉 Ceni sobie etykę pracy, samoświadomość, empatię i kręgosłup moralny.