Blog

Kawa Popularna / Klub czytelnika  / Niedostatek czasu – prawda czy mit?

Niedostatek czasu – prawda czy mit?

“Nie mam czasu chodzić na siłownię. Mam strasznie dużo pracy”. Każdy z nas to słyszał od znajomych i pewnie sami też tak kiedyś powiedzieliśmy. “Ależ ja kocham czytać książki, tylko że nie mam na to czasu”. To też na pewno znana Wam wymówka. 

NIE MAM CZASU.

Mam dla Ciebie niespodziankę czytelniku. Otóż każdy z nas ma dokładnie tyle samo czasu. 168 godzin tygodniowo. Jak to jest, że jedni ledwo w tych godzinach mieszczą pracę i sen, a inni mają pracę, dzieci, biegają maratony, czytają dziesiątki książek i jeszcze mają czas na poranny spacer z psem?

Otóż okazuje się, że większość z nas myli to jak postrzega swoje działanie, z tym jak to działanie rzeczywiście wygląda. Mit niedostatku czasu obala Laura Vanderkam, autorka kilku książek o zarządzaniu czasem w tym “168 hours – you have more time than you think” (polski tytuł jest o wiele bardziej dramatyczny “Głodni czasu – efektywne 168 godzin w tydzień lub siedem dni” – kto to wymyśla?!?).

Laura wymyśliła metodę diagnozowania, czym tak naprawdę się zajmujemy. Wystarczy, że co 15 minut będziesz zapisywać co DOKŁADNIE robiłeś przez ostatnie 15 minut, aby po tygodniu otrzymać jasny obraz, gdzie marnujesz czas. 

To co ciekawe w książce 168 godzin, to również analiza sposobu zarządzania czasem przez sławnych ludzi. Można ją podsumować dwoma słowami: rutyna i dyscyplina. Skojarzyło mi się to bardzo mocno z filozofią stoicką. Otóż stoicy jako niezbędne do odniesienia sukcesu wymieniali: dyscyplinę percepcji, dyscyplinę myśli i dyscyplinę działania. Postaram się o tym napisać w kolejnym wpisie.

Zachęcam Cię mocno czytelniku do zapoznania się z książką 168 godzin, bo może się okazać, że zmieni Twoje życie na bardziej ciekawe, urozmaicone i spełnione.

Pomocne linki:

https://www.ted.com/speakers/laura_vanderkam

lauravanderkam.com/