Blog

Kawa Popularna / O kawie  / Kawowe ABC – część druga

Kawowe ABC – część druga

Cześć! Pierwszą część naszego Kawowego ABC zakończyliśmy w momencie, kiedy ziarenka kawy po wypaleniu w palarni trafiają do nas. A więc przed nami ta najprzyjemniejsza część, czyli mielenie (ahhhh ten cudowny zapach, który się wtedy unosi…) a następnie parzenie… <3 

Zacznijmy od tego, jaką kawę wybrać? 

Zdecydowanie powinniśmy zwrócić się w kierunku kaw 100% Arabica. Są to gatunki kaw, które zaszczycą nas zróżnicowanymi smakami… W zależności od regionu z którego pochodzą będą to nuty kwiatowe, orzechowe aż po owocowe z charakterystyczną dla siebie kwasowością. 

Do przelewowych oraz alternatywnych metod parzenia polecamy kawy jednorodne (single origin). Jeśli natomiast jesteś fanem intensywnego espresso lub kaw mlecznych najlepszym wyborem będą blendy, mieszanki arabiki i robusty tworzone w najróżniejszych proporcjach.

Sposób mielenia i jego znaczenie dla procesu parzenia

Mielenie kawy to bardzo ważny etap w przygotowywaniu naszego ulubionego naparu. Kawa ziarnista przechowywana w odpowiednich warunkach może długo utrzymać swoją jakość, aromat i smak. Zupełnie inaczej jest natomiast z kawą mieloną, przechowywana w ten sam sposób swoje walory straci dużo szybciej. Najlepiej więc, jeśli kawę mielić będziesz tuż przed samym parzeniem, bowiem proces ten powoduje wydzielanie z ziaren nietrwałych olejków aromatycznych, które nadają kawie ten niepowtarzalny smak i zapach.

Jeśli chodzi o niezbędny sprzęt, to najpopularniejsze na rynku są młynki z wirującym ostrzem. Jednak w przypadku wysokoobrotowych młynków elektrycznych istnieje ryzyko zbytniego rozgrzania kawy, co doprowadza do szybszego ulatniania się olejków aromatycznych a w efekcie pogorszenia smaku naparu. Dlatego rekomendujemy wybór młynka żarnowego, który działa na zasadzie walca – ściera, rozgniata kawę, a nie tnie jej ziaren. Podczas mielenia kawy w młynku żarnowym nie dochodzi do podgrzewania ziaren, dzięki czemu nie produkują się duże ilości pyłu kawowego. Obecność pyłu kawowego powoduje, że kawa staje się bardziej gorzka, ciężka i brudna w smaku. Kupując młynek pamiętajmy, aby jego zakres regulacji był jak największy – tak, aby można było zmielić kawę na pył i na grubsze cząstki.

Jak się już pewnie domyślacie, kawę mielimy odpowiednio do wybranego przez nas sposobu parzenia. 

Ogólna zasada jest taka, że im dłuższy jest czas parzenia kawy, tym grubiej należy zmielić ziarna. Taki stopień zmielenia spowoduje, że kawa nie będzie ani kwaśna, ani gorzka, a wszystkie olejki w niej zawarte dostaną się do naparu.

Jaki stopień zmielenia odpowiada Twojej metodzie przyrządzania kawy?

  • Kawa bardzo drobno zmielona (konsystencja mąki lub pudru) – kawa po turecku, kawa po polsku / zalewajka.
  • Kawa drobno zmielona (delikatna i przyjemna w dotyku, trochę drobniejsza niż cukier) – ekspres ciśnieniowy (barowy z kolbą lub automatyczny).
  • Kawa średnio zmielona (przypomina piasek) – kawiarki, ręczne zaparzacze ciśnieniowe (np. Aeropress).
  • Kawa grubo zmielona (jak małe kryształki soli) – ekspresy przelewowe, Chemex, dripy, french press

Wymienione powyżej zasady nie są niepodważalne. Eksperymentujcie, spróbujcie odkryć swoją idealną metodę! Niech powyższy podział stanowi dla Was punkt wyjścia, na bazie którego rozpoczniecie poszukiwania takiego stopnia zmielenia, jaki będzie Wam najbardziej odpowiadał… 

Jeśli interesuje Was kolejny etap, czyli metody parzenia, to powoli będziemy Wam je przybliżać w naszym cyklu artykułów “Home barista”, także… zostańcie z nami :>

Tutaj znajdziecie pierwszą metodę – French Press 🙂