
Co wspólnego mają ze sobą Nick Cave i Aleksandra Waliszewska?
Dziś znowu mamy prawie potrójne święto! Jeśli nie macie pomysłu jakim trunkiem to uczcić, podpowiadamy – kawą 🙂
23 kwietnia to po pierwsze Światowy dzień Książki i praw autorskich, obchodzony po raz dwudziesty piąty w tym roku.
Po drugie, z perspektywy astrologicznej mamy dziś Dzień Ziemi czyli święto Gai, który przypada na 22-23 kwietnia.
Po trzecie, data 22 kwietnia to dzień śmierci Williama Szekspira i Miguela de Cervantesa oraz rocznica urodzenia Vladimira Nabokova.
Za tydzień, czyli 30 kwietnia ukaże się natomiast zbiór tekstów piosenek autorstwa Nicka Cave’a z lat 1978-2020. Dlaczego o tym informuję?
Otóż okładka nowej książki Nicka Cave’a jest dziełem polskiej malarki Aleksandry Waliszewskiej!
Obraz wykorzystany na okładce to powstały około 2007 r. „Urok polskich gór„. Jest to jedna z wczesnych prac artystki – w tym okresie malarka inspirowała się w swoich obrazach sztuką włoskiego Quattrocenta.

Książkę wyda brytyjska oficyna Penguin Books, która miała istotny wpływ na rozwój kultury w 🇬🇧. Jest to jednocześnie jedno z najbardziej znaczących wydawnictw na świecie.
Nick Cave jest tak wielkim fanem malarstwa Oli, że został autorem posłowia do czwartego wydania albumu „Problem & Solution” z 2019 r. będącego zbiorem prac artystki.
Sześć prac Waliszewskiej znalazło się także wśród 30 polaroidów Cave’a opublikowanych w amerykańskim magazynie „Another„. Jak tłumaczył sam muzyk – „chciał przedstawić Waliszewską światu„.

Malarstwo Oli nie jest grzeczne ani łatwe. Gwasze są perwersyjne i bajkowe zarazem. Sielankowe zabawy małych bohaterek mieszają się na nich z wyszukanymi okropnościami, a wszystko przenika silnie podkreślony erotyzm. Dzikie zwierzęta i przerażające potwory wchodzą w relacje z dziewczynkami – obiektami mrocznych, seksualnych fantazji. Małe kobietki są tu czasami ofiarami, a czasami inicjatorkami przemocy, dziewczęca niewinność splata się z czymś demonicznym i odstręczającym.
Pomimo dość kontrowersyjnej tematyki prace Aleksandry zyskują od dawna coraz większą popularność. Pod koniec 2019 r. w Polsce nakładem wydawnictwa Ha!art została wydana książka Michała Tabaczyńskiego („Pokolenie wyżu depresyjnego„), na której okładce również można znaleźć jej pracę.
