Blog

Kawa Popularna / Sztuka Popularna  / Co wspólnego mają ze sobą Nick Cave i Aleksandra Waliszewska?

Co wspólnego mają ze sobą Nick Cave i Aleksandra Waliszewska?

Dziś znowu mamy prawie potrójne święto! Jeśli nie macie pomysłu jakim trunkiem to uczcić, podpowiadamy – kawą 🙂

23 kwietnia to po pierwsze Światowy dzień Książki i praw autorskich, obchodzony po raz dwudziesty piąty w tym roku.

Po drugie, z perspektywy astrologicznej mamy dziś Dzień Ziemi czyli święto Gai, który przypada na 22-23 kwietnia

Po trzecie, data 22 kwietnia to dzień śmierci Williama Szekspira i Miguela de Cervantesa oraz rocznica urodzenia Vladimira Nabokova.

Za tydzień, czyli 30 kwietnia ukaże się natomiast zbiór tekstów piosenek autorstwa Nicka Cave’a z lat 1978-2020. Dlaczego o tym informuję?

Otóż okładka nowej książki Nicka Cave’a jest dziełem polskiej malarki Aleksandry Waliszewskiej!

Obraz wykorzystany na okładce to powstały około 2007 r. „Urok polskich gór„. Jest to jedna z wczesnych prac artystki – w tym okresie malarka inspirowała się w swoich obrazach sztuką włoskiego Quattrocenta. 

(Fot. Materiały prasowe wyd. Penguin)

Książkę wyda brytyjska oficyna Penguin Books, która miała istotny wpływ na rozwój kultury w 🇬🇧. Jest to jednocześnie jedno z najbardziej znaczących wydawnictw na świecie. 

Nick Cave jest tak wielkim fanem malarstwa Oli, że został autorem posłowia do czwartego wydania albumu „Problem & Solution” z 2019 r. będącego zbiorem prac artystki.

Sześć prac Waliszewskiej znalazło się także wśród 30 polaroidów Cave’a opublikowanych w amerykańskim magazynie „Another„. Jak tłumaczył sam muzyk – „chciał przedstawić Waliszewską światu„.

(Autor: Aleksandra Waliszewska)

Malarstwo Oli nie jest grzeczne ani łatwe. Gwasze są perwersyjne i bajkowe zarazem. Sielankowe zabawy małych bohaterek mieszają się na nich z wyszukanymi okropnościami, a wszystko przenika silnie podkreślony erotyzm. Dzikie zwierzęta i przerażające potwory wchodzą w relacje z dziewczynkami – obiektami mrocznych, seksualnych fantazji. Małe kobietki są tu czasami ofiarami, a czasami inicjatorkami przemocy, dziewczęca niewinność splata się z czymś demonicznym i odstręczającym.

Pomimo dość kontrowersyjnej tematyki prace Aleksandry zyskują od dawna coraz większą popularność. Pod koniec 2019 r. w Polsce nakładem wydawnictwa Ha!art została wydana książka Michała Tabaczyńskiego („Pokolenie wyżu depresyjnego„), na której okładce również można znaleźć jej pracę.

(Autor: Aleksandra Waliszewska)

Malgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska od lat łączy sztukę z biznesem. Jest absolwentką „Zarządzania w świecie sztuki” w Instytucie Sztuki Sotheby’s w Londynie, należącego do jednego z najstarszych domów aukcyjnych na świecie, Sotheby’s EST. 1774. Ponad 15 lat przepracowała w korporacji, a od niemal 12 lat działa jako niezależny doradca w zakresie sztuki współczesnej, kurator wystaw oraz organizator happeningów artystycznych, czy spotkań w pracowniach artystów. Współpracuje z artystami, galeriami, domami aukcyjnymi, muzeami i kolekcjonerami w Polsce i w Europie. Na swoim koncie ma współpracę m. in. z Warsaw Gallery Weekend, Vogue Polska, Targami Sztuki w Warszawie, czy artystami takimi jak: Edward Dwurnik, Majka Kiesner, Katarzyna Stanny, Prot Jarnuszkiewicz, Xawery Wolski, Jerzy Antkowiak, Katarzyna Kozyra, Tomasz Sętowski, Tadeusz Rolke, Paweł Althamer, ale również finalistami konkursów dla młodych artystów, takich jak Podróż Artystyczna Hestii czy Spojrzenia organizowane przez Zachętę i Deutsche Bank. Jest aktywnym członkiem Rady Programowej Fundacji Galeria Przechodnia oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Przyjaciół Muzeum Narodowego i Fundacji Katarzyny Kozyry w Warszawie. Mówi biegle w trzech językach, a gdyby doliczyć do tego jeszcze język sztuki i język biznesu to w pięciu! 😉 Ceni sobie etykę pracy, samoświadomość, empatię i kręgosłup moralny.